chia blog historie chia semínek

Chia

Historie chia

22. 5. 2014  

Historie chia semínek. Chia semínka se pěstovala a sbírala už v době přibližně 3500 let před Kristem. Spolu s kukuřicí, amarantem a fazolemi tvořila významnou součást stravy Aztéků a Mayů. Slovo chia znamená v mayštině síla. Předkolumbovské civilizace využívali chia semínka velmi všestranně.

Chia semínka se užívala smíchaná s ostatní potravou, rozmíchaná ve vodě jako nápoj, mlela se na mouku, lisoval se z nich olej a nebo byla součástí různých léčebných směsí. Mouka z chia semínek vydržela čerstvá i po dobu několika let a velmi dobře sloužila jako zdroj energie při dlouhých výpravách. Aztékové také používali chia semínka jako platidlo nebo jako součást svých náboženských obřadů.

Náboženský význam chia byl také důvodem, proč Španělé při kolonizaci Jižní Ameriky pěstování chia potlačovali a postupně je začali nahrazovat evropským obilím a zeleninou. Chia tak málem zmizela ze světa, přežila pouze v malých regionálních lokalitách Jižní a Střední Ameriky.

Teprve v 90. letech 20. století byla chia znovuobjevena a díky spolupráci jihoamerických vědců, odborníků na výživu a zemědělství se její pěstování znovu masově rozšiřuje zejména v Argentině, Mexiku, Peru a Bolívii. Nám se tak do rukou dostává unikátní přírodní produkt, který svým významem výrazně posunuje hranice pro dosažení optimálního zdraví v každém věku.