chia-zazracna-superpotravina-chia-blog

Chia

chia zázračná energetická superpotravina pro sportovce

29. 1. 2015  

Rychlá stravitelnost, nízký glykemický index a neutrální chuť dělají ze semínek chia superpotravinu opravdu pro každého.

Jejich pozoruhodné vlastnosti znali už staří Aztékové. Pro prastaré indiánské kmeny byla superpotravina chia zdrojem energie pro extrémní fyzickou námahu.

Hydrofilní vlastnosti semínek šalvěje hispánské předchází dehydrataci organismu. Semínka skvěle vyživují a dodávájí tělu rovnoměrně tekutiny nezbytné při zvýšené aktivitě. Jsou zdrojem bílkovin a omega 3 mastných kyselin.

Zázračné a podporující vlastnosti chia ocení sportovci, vysokohorští turisté, běžci na střední vzdálenost i dlouhé tratě. Studie opakovaně prokázaly výrazně vyšší hydrataci u maratónských běžců, užívající chia během tréninku i před zahájením samotné soutěže. Únava svalů se projevila později a jejich výkonnost byla vyšší. Tekutinami dobře zásobené svalstvo snese těžší nasazení než dehydratované svaly.

V zahraničí znají semínka chia mnohem déle než u nás. V České republice se vrcholoví sportovci s chia teprve seznamují. Je to škoda.

Úspěchy u běžců v zahraničí ukázaly, že rozhodně nejde o placebo. Především sportovci ze severní části Mexika velmi dobře vědí, o jak výjimečný potravinový doplněk se jedná.

Získejte vytrvalost běžce z kmene Tarahumara a sílu Aztéckého bojovníka.