chia olje

Chia

Chia olej, tekutá chia semínka

3. 11. 2015  

Na výrobu jednoho litru chia oleje je zapotřebí 4,3 kg chia semínek. Výjimečné vlastnosti těchto semínek jsou tedy v oleji koncentrovány v jediné kávové lžičce, která dokáže doplnit organismu velmi důležité aminokyseliny a dodat sílu, vytrvalost a energii.

Chia olej má úžasnou chuť s oříškovým podtónem, který je ale tak delikátní, že nepřebíjí další ingredience. Získává se lisováním chia semínek při teplotě do 42°C, což velmi oceňují příznivci RAW stravy. Tím, že se nerafinuje, zachovává si všechny jedinečné vlastnosti a živiny chia semínek, které jsou v této formě navíc znásobeny.

100 g chia oleje obsahuje téměř 73 g polynenasycených mastných kyselin, z tohoto množství je více než 19 g omega-3 mastné kyseliny alfa linolenové. Když k tomu přidáme ještě fakt, že omega 3 a omega 6 mastné kyseliny jsou v chia oleji v ideálním poměru 3:1, pak se dopracujeme jednoduše k závěru, že právě tento olej patří k nejkvalitnějším zdrojům esenciálních aminokyselin a právem se mu říká král olejů.

 

Lžička plná energie a omega-3 mastných kyselin

Chia olej je ideální alternativou rybího tuku nejen pro vegany a vegetariány, ale také pro malé děti, které rybí tuk nemusí.  A jen tak mezi námi, kdo by se jim divil. Chia olej má totiž, na rozdíl od rybího tuku, tak lahodnou chuť, že svádí ke spotřebě ve větším množství.

Nejlepší alternativou jeho konzumace je jednoduše na lžičku. Tam je totiž jistota, že každá kapka tohoto šafránu mezi oleji se dostane opravdu tam, kam má. S chia olejem ale nepokazíte ani výrobky studené kuchyně. Jediné, co se nedoporučuje, je jeho využití při vaření, pečení a smažení. Vysoké teploty sice vydrží, ale ztratí všechny svoje unikátní vlastnosti.

 

Krásné a husté vlasy, hladká pleť a zdravé nehty

Chia olej je také dokonalý pomocník i při péči o tělo. Výborně poslouží na popraskanou kůži, ale hodí se i jako ideální masážní prostředek, protože zanechává neuvěřitelně hladkou, jemnou a pružnou pokožku. Zábaly s chia olejem pomohou suchým, lámavým řídnoucím vlasům, protože chia olej jim dodá neuvěřitelné množství živin a navíc posiluje vlasové kořínky. O lázni na lámavé nehty snad ani není potřeba hovořit  Chia olej je nejen zregeneruje a dodá jim sílu, ale zároveň napomůže při léčení bolavých a nepříjemných záděrů.

 

Chia olej jsou tekutá chia semínka v koncentrované formě. Výborně chutná a dodá energii, sílu aztéckých bojovníků a velké množství aminokyselin, které jsou nezbytně nutné pro organismus.

Jako bonus se může brát i to, že se po něm, na rozdíl od semínek, nemusí okamžitě čistit zuby. I když, on je vlastně celý velká prémie…